Wiata czy garaż – plusy i minusy rozwiązań

Samochód to część majątku, która niestety traci na wartości (z różnymi wyjątkami). Nic więc dziwnego, że każdy właściciel chce jak najlepiej zadbać o swój pojazd, by jak najdłużej był w dobrym stanie. Ważny jest zarówno silnik samochodu, jak i jego karoseria. W końcu jako potencjalni kupcy w dużej mierze “kupujemy oczami”. Dlatego dla własnego komfortu, że dbasz o swoje auto oraz po to, by w przyszłości móc je sprzedać w lepszej cenie warto korzystać z garażu lub wiaty, by je chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Które rozwiązanie lepiej wybrać? Podpowiemy Ci poniżej.

 

Najważniejsza kwestia: Twój budżet

Nie ma co ukrywać, na podjętą decyzję w dużej mierze będzie miał wpływ budżet, jakim dysponujesz. Garaż to znacznie droższa inwestycja w porównaniu do wiaty. Koszt jest większy, ponieważ jego postawienie wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia, stworzeniem i zatwierdzeniem projektu, zakupem materiałów budowlanych oraz postawieniem konstrukcji - jeśli wynajmiesz do tego ekipę. Trzeba pamiętać również o bramie garażowej i dachu, które mają swoją cenę. W przypadku wiaty koszty są o wiele mniejsze, gdyż jest to konstrukcja pozbawiona betonowych ścian i jeśli jej powierzchnia nie przekracza 50m2, to nie wymaga pozwolenia.

 

Garaż - zalety

Niezaprzeczalną wadą garażu jest jego cena, która sięga pięciu cyfr. Natomiast na pewno jest trwalszą konstrukcją niż wiata. Doskonale chroni samochód przed czynnikami atmosferycznymi: promieniowaniem UV, deszczem, śniegiem, mrozem, wysoką temperaturą. Zabezpiecza też przed kradzieżą. Może też pełnić rolę składzika, w którym schowasz rowery, skuter czy narzędzia. Dzięki garażowi - koniec z odśnieżaniem auta, zakurzonymi szybami i odchodami ptaków na dachu.

 

Wiata – zalety

Jest korzystna cenowo i nie wymaga tyle “papierologii”, co postawienie garażu. Do wyboru jest wariant zupełnie wolnostojący lub dostawiony do ściany budynku. To dobre rozwiązane, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią na działce, a chcesz osłonić samochód. Nie ochroni auta tak dobrze, jak garaż, ale wciąż zabezpiecza przez padającym deszczem czy mocnym słońcem. Fastlobud oferuje wiaty drewniane lub stalowe, również w wersji carport, czyli z fotowoltaicznymi panelami poliwęglanowymi na dachu. Carporty to świetna propozycja dla fanów praktycznych rozwiązań.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fastlobud – tam możesz dowiedzieć się więcej o carportach.

0
Feed

Zostaw komentarz