Rośliny pod pergolą tarasową

Warto dać nieco zieleni swojemu zakątkowi. W tym celu najlepiej sprawdzą się rośliny, umieszczone pod pergolą tarasową. Które z nich wybrać? Czy tworzywo zadaszenia ma znaczenie? Już odpowiadamy!

 

Jakie rośliny wybrać pod pergolę?

Do wyboru mamy większość kwiatów oraz krzewów, które dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak inspiracji szukamy w starożytności, to najlepiej sprawdzą się niewymagające rośliny pnące. Zaliczamy do nich winorośl, bluszcz oraz wisterię, które szczególnie w okresie jesiennym będą zachwycać nas swoim wyglądem, zmieniając jednolity wygląd liści na piękne, różnokolorowe odcienie, które umieszczone pod pergolą zawsze będą robić wrażenie.

 

Jeśli jednak wolimy kwiaty i ich kojące zmysły zapachy, to do najpopularniejszych z nich należą róże, hortensje, kokornaki wielkolistne, akebie pięciolistkowe oraz milin amerykański. Wbrew pozorom, większość z nich również nie jest trudna w uprawie – wystarczy regularne podlewanie. Zwróćmy jednak uwagę, byśmy wybrane rośliny umieścili w skrzynkach, bo dzięki temu zadbamy nie tylko o efekt wizualny, ale też o ich odpowiednie zabezpieczenie.

 

Czy pergola jest bezpieczna dla roślin?

Tak, choć ważną kwestią jest zabezpieczenie konstrukcji. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wybrane rośliny pod pergolą przez cały rok będą wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych – w tym wilgoci, która w przypadku metalowego tarasu wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnych stopów lub impregnacji, jeśli posiadamy wersje wykonaną z drewna.

 

Drugą kwestią, którą należy wyjaśnić, jest przeświadczenie, że pergole całkowicie odcinają rośliny i kwiaty od światła słonecznego. Oczywiście jest to możliwe, jednak będzie to zależne od użytego materiału do stworzenia zadaszenia i ścianek. Jeśli jest on z poliwęglanu, to nie mamy powodu do zmartwień, bo przezroczyste i mleczne konstrukcje z tego tworzywa bez problemu przepuszczają promienie słońca. Takie wykończenie gwarantuje, że nic nie zaburzy wzrostu roślin - ani szkodliwe warunki atmosferyczne, ani brak naturalnego światła.

0
Feed

Zostaw komentarz