Jak dobrać rozmiar daszku nad drzwi — jaki rozmiar zadaszenia nad drzwi wejściowe?

Szerokość i głębokość to parametry, które nas interesują. Nie mogą być one jednak ani zbyt duże, ani zbyt małe, ponieważ w pierwszym przypadku mogą przekroczyć przewidziane koszty, z kolei w drugim niedostatecznie chronić elementy zewnętrznej elewacji. Jak zatem odnaleźć złoty środek?

 

Szerokość drzwi

Przed montażem daszka zweryfikujmy, jaka jest szerokość całych drzwi – nie tylko skrzydła, ale i ościeżnicy po obu stronach wraz z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi, jeśli takowe występują. Jest to ważny krok, bo dzięki niemu sprawdzimy, czy zakupiony daszek zadba o bezpieczeństwo elementów montażowych oraz czy zapewni nam odpowiednio dużą przestrzeń na dole.

Zarówno płaski, jak i łukowy model daszka musi przekraczać szerokość skrzydła, nawet o kilkanaście cm po obydwu stronach. Jeśli więc po dokładnym zmierzeniu nasze drzwi mają przykładowo 100 cm, to daszek powinien mieć szerokość utrzymaną w granicach 150 cm. Może się jednak zdarzyć, że technicznie nie będzie możliwości zamontowania tak szerokiego daszka – w takim wypadku dopasujmy nieco węższy model, pamiętając jednocześnie, by swoim zasięgiem obejmował i tym samym chronił przestrzeń po obu stronach przed niepogodą.

 

Głębokość daszku

Pogoda bywa kapryśna, dlatego by uchronić naszą elewację przed największymi śnieżycami i deszczami, oprócz szerokości musimy zwrócić też uwagę na głębokość. Tutaj zalecana wartość wynosi minimum 60 cm, jednak im będzie ona większa, tym lepiej dla naszego daszka, gdyż większa głębokość oznacza skuteczniejszą ochronę naszych schodków przed zasypaniem czy oblodzeniem. Pamiętajmy, że wraz z tym parametrem rosną też koszty, choć z drugiej strony warto wydać nieco więcej gotówki, by zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania.

 

Niestandardowe sytuacje

Przed naszą elewację nie muszą znajdować się same drzwi wejściowe — obok nich nierzadko umieszcza się dodatkowe elementy konstrukcyjne, do których należą m.in.:

  • ławki,
  • małe okna,
  • rośliny w donicach.

W ramach ochrony powyższych dodatków najlepiej jest wybrać daszek ze znacznie większą ilością wolnej przestrzeni po bokach. Z tego względu dopilnujmy, by szerokość zadaszenia była większa od elementów zewnętrznej elewacji.

0
Feed

Zostaw komentarz