Ekologia w ujęciu wiaty na samochód

Myśląc o zadaszeniu, pod uwagę bierzemy nie tylko to, jak dobrze osłoni ono nasz pojazd, ale też jak będzie prezentowało się na tle elewacji. W związku z tym bardzo często pomijamy aspekt ekologiczny, a nie każdy przecież wie, że możliwe jest stworzenie takiej wiaty na samochód, która zadba nie tylko o pojazd, ale również środowisko.

 

Korzyść nie tylko dla auta

Jeśli mamy do dyspozycji większą gotówkę, to możemy zdecydować się na wzbogacenie dachu od wiaty o instalację fotowoltaiczną. Niestety, gotowe konstrukcje na samochód postawione bez wcześniejszego planu bardzo rzadko spełniają surowe wymagania montażowe, więc nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na to rozwiązanie dla ekologii.

 

Na szczęście drugim krokiem niewymagającym wcześniejszego przygotowania jest postawienie przy wiacie na samochód zbiorników na deszczówkę, którą następnie możemy wykorzystać do nawodnienia naszej działki lub ogrodu. Wspomniane zbiorniki wystarczy jedynie podpiąć do układu odprowadzającego wodę.

 

Zielone wiaty

Kolejnym dobrym dla ekologii rozwiązaniem są konstrukcje z naturalnymi dachami. Zielone poszycie umożliwia nam zasadzenie niektórych gatunków roślin, które są chętnie zapylane przez owady. Pozwoli nam to znacznie zwiększyć bioróżnorodność gatunkową na naszym terenie. Ponadto takie bio-dachy mogą przyczynić się też do oczyszczenia powietrza oraz znacznego obniżenia wskaźnika ciepła, co odczujemy w trakcie upalnych dni.

 

Położenie wiaty i materiał

Jeśli dalej bierzemy ekologię pod uwagę, to powinniśmy zadbać też o lokalizację. Wiata na samochód musi znajdować się w odpowiedniej odległości od krzewów oraz drzew. Dzięki temu korzenie roślin nie będą zagrożone, bo nie będzie na nie wywierany nacisk przez znajdujące się nad nimi auto.

 

Warto wspomnieć o komponentach przyjaznych dla środowiska. Do jednych z nich zaliczamy drewno, które niestety, nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na trwalszych materiałach, to możemy sięgnąć po artykuły idealnie nadające się pod recykling, np. stal lub aluminium. Jak widzimy, ekologia potrafi iść w parze z nowoczesnością.

0
Feed

Zostaw komentarz