Drewniana wiata garażowa — jak o nią dbać?

Co jest praktycznym elementem ogrodu lub posesji? Drewniane wiaty garażowe, które są również estetyczne – pod warunkiem że regularnie się o nie dba. Jak utrzymać je w idealnym stanie?

 

Kontrola

Jeżeli chcesz mieć piękną drewnianą wiatę garażową, musisz pamiętać o sprawdzeniu jej stanu — przynajmniej raz w roku, w momencie rozpoczęcia sezonu na jesiennie prace ogrodowe lub w okresie zimowym. Zwróć uwagę na spękania i wgniecenia, obecność grzyba oraz pleśni, a przede wszystkim na szkodniki, które mogą uszkodzić konstrukcję z drewna. Przy okazji, sprawdź też stan pokrycia dachowego. Pamiętaj, że im wcześniej zauważysz potencjalne problemy, tym łatwiej je naprawisz.

 

Naprawy

Jeśli drewniana wiata garażowa wymaga napraw, nie odkładaj ich na później, ponieważ zignorowanie usterek może jedynie pogłębić problem, a tym samym stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa konstrukcji. Jedną z zalet obiektów z drewna jest fakt, że do pozbycia się uszkodzeń nie trzeba mieć specjalistycznego wyposażenia — w ich przypadku w zupełności wystarczą podstawowe akcesoria, takie jak:

  • piła,
  • młotek,
  • gwoździe,
  • ewentualne części zamienne.

 

Usunięcie pleśni i grzyba

W momencie, gdy naprawiłeś już wszystkie uszkodzenia i ubytki, możesz przejść do usunięcia zabrudzeń z powierzchni wiaty garażowej. W tego rodzaju drewnianych konstrukcjach może pojawić się grzyb lub pleśń, zwłaszcza w miejscach mających kontakt z wilgotnym podłożem. Dlatego by się ich pozbyć, zastosuj środki grzybobójcze. W poważniejszych przypadkach konieczne jest zeszlifowanie zainfekowanej powłoki, a nawet usunięcie skażonych fragmentów — przykładowo za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego i szpachelki.

 

Zabezpieczenie

Na koniec konieczne jest malowanie i impregnacja całego obiektu. Szczególną uwagę zwracaj jednak na powierzchnie, które wcześniej zeszlifowałeś. W zabezpieczeniu drewnianych powierzchni najlepiej sprawdzą się bezbarwne lub kolorowe impregnaty, lakiery oraz farby akrylowe. Uważaj przy tym ostatnim środku, ponieważ przed jego zastosowaniem musisz użyć wspomnianego impregnatu, gdyż sama farba zabezpieczy obiekt jedynie przed działaniem warunków atmosferycznych.

0
Feed

Zostaw komentarz