Czy kolor wiaty ma znaczenie?

Nowoczesny styl, czy klasyczny wzór? Wiele domowników zadaje sobie pytanie, czy kolor wiaty ma znaczenie. Jeśli konstrukcja typu ma zręcznie uzupełniać się z zabudowaniami, to tak. Tym bardziej, że do wyboru jest wiele możliwości aranżacyjnych.

 

Jaki materiał wybrać do projektu wiaty?

Tego rodzaju konstrukcje poza funkcją osłonową świetnie spełniają się też jako dodatek wizualny całej elewacji. Dlatego planując budowę zadaszenie pojazdu oprócz wzięcia pod uwagę wielkości, należy również pamiętać przede wszystkim o kolorze. Zacznijmy jednak od komponentów.

 

Obecnie w projektach wiaty modne są klasyczne materiały, które w efektowny sposób podkreślają estetykę i kolor konstrukcji. Bazowe barwy użytych elementów mogą być jednolite z mieszkaniem lub przeciwnie, w ciekawy sposób kontrastować ze ścianami domostwa. Tak czy siak pewne jest to, że domownicy mają do wyboru naprawdę wiele możliwości.

 

Najpopularniejsze jest:

  • Drewno – takie wiaty będą świetne do mniejszych i większych ogrodów oraz zabudowań sąsiadujących. Atutem jest również różnorodność odcieni, która zależy od wybranego gatunku drzewa. Niektórzy decydują się również na dodatkowe elementy klejone, jeśli przeszkadzają im wyraźne słojowania bądź faktura drewna.
  • Metal - chętnie wybierany w nowocześniejszym budownictwie. Część osób ceni sobie surowość i lepszą wytrzymałość metalowych powierzchni, która niekoniecznie sprawdza się przy klasycznych projektach. Drewno gorzej zniesie wyższe temperatury oraz ataki szkodników.

Jeśli jednak chodzi o kwestie związane z wyglądem, to je zawsze można zmienić.

 

Czy kolor wiaty jest ważny?

Z perspektyw użytkowych - nie. Wizualnych? Owszem. Jeśli bazowy wygląd nam nie odpowiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć lakierów lub proszkowych powłok. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że producenci oferują wiele odcieni oraz wzorników. Firmy nierzadko też wizualizują projekty z wybranym kolorem. Warto więc przemyśleć tą opcję zwłaszcza wtedy, kiedy nie jesteśmy pewni, czy uda nam się dobrze wyróżnić swoją przestrzeń.

0
Feed

Zostaw komentarz